Tworzenie linków z tekstu lub ze zdjęcia

Ta podstawowa funkcja, przenoszenia do innego dokumentu, przeskoczenia do innej treści w obrębie strony www, wbrew pozorom często sprawia kłopot w realizacji poczatkujacym webmasterom. Tak więc do rzeczy. Linkę, czyli aktywny odnośnik do innej treści www można utworzyć z tekstu albo z obrazka ( nie wdając się w bardziej zaawansowane techniki ).

Linka z tekstu

Zakładamy, że korzystamy z edytora treści, który zazwyczaj posiada taką automatyczną funkcję oznaczaną ikonką łańcuszka lub jak kto woli ogniwa. Aby utworzyć link zaznaczamy fragment tekstu, który ma stać się linką ( zaznaczamy podobnie jak gdyby chcielibyśmy skopiować ten kawałek tekstu ), następnie klikamy w ikonkę ogniwa i w okienku dialogowym wpisujemy adres docelowy strony do której ma prowadzić ten link. Warto używać adresów tzw. bezwzględnych, pełnych, zaczynających się od http://www lub https://www. ponieważ pozwoli to uniknąć błędnego przekierowania.

 

Linka z obrazka 

Podobnie jak wyżej zaznaczamy obrazek przez klikniecie na iego w edytorze po czym klikamy ikonkę ogniwa i w oknie dialogowym wpisujemy adres url odnośnika. Warto przy tym wspomnieć o ustawieniu parametru grubości ramki obrazka na border=0 dla pozbycia się w niektórych przeglądarkach nieestetycznego efektu kolorowego obramowania wokół obrazka, który jest linkiem.

Przykłady tworzenia linków w edytorze są pokazane na dołączonej galerii zdjęć 

 

Samodzielne i darmowe tworzenie linków

..